Jdi na obsah Jdi na menu

Ohlédnutí za ročníkem 2016

Kouřim OPEN 2016 Dne 30.1.2016 proběhl v Kouřimi šachový turnaj pro děti a mládež v kulturním areálu Na Střelnici. Netradičně bude vyprávění o něm od konce, nikoliv od začátku. Děkujeme všem našim partnerům a sponzorům za podporu šachového turnaje v Kouřimi: Česká unie sportu, Trade FIDES, ZIPR s.r.o., TECHart systems, Česká spořitelna. Bez jejich pomoci by nebylo možné vytvořit tolik krásných cen. Děkujeme městu Kouřim za pomoc při uspořádání šachového turnaje především tím, že nám bezplatně poskytlo prostory „Na Střelnici“ a zajistilo teplo a energii. Myslím, že místo „Na Střelnici“ je pro šachové turnaje jako dělané a že nám ho musejí mnozí z ostatních měst závidět. Děkuji také všem pořadatelům, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na organizaci, propagaci nebo přípravě turnaje.

Šachový turnaj Kouřim OPEN 2016 skončil 30.1.2016 v 16:30. V kategorii „mladší žáci“, turnaji označeném „A“ se na prvním místě umístil Brožka Karel - TJ Sokol Zaječice se ziskem 7 bodů, druhý byl Roub Radek (6 bodů)- Šachový spolek Železné Hory a třetí byl Pecka Jan (5,5 bodu) – Sokol Brandýs nad Labem. Turnaj byl nejvíce obsazen, hrálo zde 46 dětí! V kategorii „starší žáci“, turnaji označeném „B“ se na prvním místě umístil Zvolenský David – TJ Jawa Brodce se ziskem 7 bodů, druhý byl Jareš Michal (5 bodů) – Šachový spolek Železné hory a třetí byl Nešpůrek Jan (5 bodů) – 2222 ŠK Polabiny, z.s. V tomto turnaji změřilo síly celkem 31 hráčů. V nejstarší kategorii „dorost“, turnaji označeném „C“ se na prvním místě umístil Vašák Martin – TJ Jawa Brodce se ziskem 6,5 bodu, druhý byl Nešpůrek Petr (6 bodů)- 2222 ŠK Polabiny, z.s. a třetí byla Novotná Tereza (5 bodů) – DDM Symfonie Poděbrady. Tento turnaj byl obsazen 10 hráči. Není to sice hodně, ale byly ročníky, kdy se nám tuto skupinu nepodařilo vůbec obsadit – z důvodu malého počtu hráčů. Lidově řečeno: do této kategorie nám postupně dorůstají starší žáci, věrní našemu turnaji v Kouřimi. Vítězové jednotlivých skupin si odnesli „kazetové šachy“, tradiční poháry, medaile a diplomy. Poháry a medaile se udělovaly až do třetího místa v jednotlivých kategoriích. Věcné ceny se udělovaly v turnaji „A“ do osmého místa, v turnaji „B“ do pátého místa a v turnaji „C“ do třetího místa. Ve všech turnajích se hrálo tempem 2x20 minut, celkem 7 kol. Maximálně tedy každý hráč mohl získat 7 bodů. Nasazení hráčů (kdo s kým bude hrát) řídí počítačový program, všeobecně nazvaný „Švýcarský systém“. Tento program také vyhodnocuje konečné pořadí (even. průběžné pořadí po jednotlivých kolech). Při shodnosti bodů rozhodujete tzv. „pomocné hodnocení Bucholz“a to v několika stupních. V turnaji v Kouřimi se udílely ještě i další zvláštní ceny. Před zahájením 7. kola dostali všichni účastníci turnaje pamětní listy a drobné ceny (čokoláda, bonbóny, kalendář, aj.). Na pamětním listu byl opět nový obrázek, namalovaný naším dvorním malířem diplomů – Miroslavem Šestákem. Mimo jiné – na desátý ročník jsem Miroslava pozval, aby nás osobně navštívil na turnaji a „chytl“ nové inspirace pro své obrázky. Pohár „nejúspěšnější dívka“ získala Novotná Tereza se ziskem 5 bodů. Nejlepší dívky v ostatních kategoriích získaly 4,5 body (starší žáci) a 4 body (mladší žáci). Nutno podotknout, že v případě shodnosti bodů bychom pohlíželi na obsazení jednotlivých turnajů (preferován by byl turnaj s větším počtem účastníků). Tato situace ale letos nenastala. Pohár „nejmladší účastník – cena odvahy“ získala letos Kubíčková Linda – ŠK Spartak Čelákovice. O pár dní starší Hock Daniel – ŠK Milovice, který si odnesl dort. Oběma nejmladším dětem nebylo ještě ani 6 let! Tím však udílení cen nekončí. Letos byla udělena poprvé v historii Kouřim OPEN cena Fair-play. Cenu v podobě bonboniéry získala Panušková Eva – TJ Kavalier Sázava za výkon v 4.kole. Vysvětlení: Sama měla pouze krále a soupeř krále a dámu. Protihráči zbývalo pouze pár sekund do spadnutí praporku a nebyl schopen se svým materiálem dát své soupeřce mat. V tento moment Eva Panušková položila krále a tím pádem prohrála. (Partie měla skončit remízou.) Před začátkem šestého kola našli všichni u svých míst vedle šachovnice jablko. To byl malý dárek od pořadatelů, který prezentoval město Kouřim jako ovocnářskou obec s bohatou historií. O tom jaké opravdové bitvy na šachovém poli mezi sebou sváděli účastníci turnaje za všechny svědčí partie mezi Laštovkou Ondřejem a Němečkem Pavlem v 5.kole v turnaji „B“. Závěru jejich partie musel být přítomen hlavní rozhodčí, aby rozhodl, zda platí spadlý praporek jednoho anebo mat druhého hráče. Každému zbývalo do konce pár sekund. Tak tenká byla hranice mezi výhrou a prohrou! Páté kolo začalo v 13:45, po přestávce na oběd. Některé partie v 4.kole se protáhly až do 12:15. Na oběd se chodilo do blízkých restaurací „Sokolovna“ a „U Lva“. Některé výpravy (Pečky) daly přednost (neboť bylo obsazeno) párkům z našeho „turnajového občerstvení“, které bylo přímo v místě konání turnaje. Druhé až čtvrté kolo proběhlo bez zvláštních událostí. Samozřejmě mimo šachovnice – zde probíhaly tuhé boje. Některé partie byly kratičké - většinou se to stávalo v nejmladší kategorii, kde si svou premiéru na šachových turnajích odbývalo hned několik dětí z různých klubů. Někde se ale bojovalo skoro 40 minut a „padaly praporky“. To bylo převážně v turnaji „B“ starší žáci. Rozčlenění jednotlivých kategorií turnaje do třech místností se ukázalo jako „vynikající tah“! Většinou byly partie odehrané nejdříve v turnaji „A“ – mladší žáci. Trenéři a rodiče pak partie rozebírali na uvolněných šachovnicích, anebo je učili nové strategie – ale hlavně nerušili v sousedních místnostech ty, kteří ještě hráli. V prostoru salónku hrála kategorie C – dorost a v prostoru restaurace kategorie B – starší žáci. Jako pomocné rozhodčí si hlavní rozhodčí Dan Forman vybral ještě dva trenéry z přítomných klubů. Takže tímto byl dohled nad všemi místnostmi zajištěn. A bylo to potřeba, neboť se v několika případech muselo zasahovat. Bylo to většinou v turnaji „A“ – při zakončování partií, stalo se ale také, že porouchaly hodiny v turnaji „C“. Před zahájením druhého kola proběhlo již tradiční focení všech účastníků. Tentokrát v prostoru podia na sále. První kolo začalo s mírným zpožděním v 9:50 (místo v 9:30). Přihlášených bylo 94 dětí. Někteří ale onemocněli, anebo nemohli přijet z jiných důvodů, takže se počet snížil na 87 účastníků. Museli jsme proto provést kontrolu přítomných dětí, což způsobilo zpoždění. Bohužel se zahájení turnaje nemohla zúčastnit starostka města Kouřimi paní Zuzana Čiháková - posunutím začátku bychom jí narušili časový program dne. Za pořadatele se tímto paní starostce omlouvám. První pořadatelé se sešli v místě konání v 8:00. V 8:15 již začali přijíždět první výpravy. Na turnaj přijeli šachisté z těchto měst: Brodců (Týnec nad Sázavou), Poděbrad, Polabin, Lysé nad Labem, Říčan, Nymburku, Sázavy, Čelákovic, Kolína, Milovic, České Brodu, Uhlířských Janovic, Peček, Přelouče a Brandýsa nad Labem. Poprvé vůbec do Kouřimi přijeli na šachový turnaj z Rožďalovic, Zaječic a Železných Hor. Z Kouřimi se do turnaje nikdo nepřihlásil. S touto nepříjemnou skutečností se bude muset něco udělat. Den před turnajem probíhaly finální přípravy, jak přímo na Střelnici, tak i mimo. Zajištění všeho okolo věcných cen, diplomů, pohárů, občerstvení, přihlášek, atd. Dne 29.1.2016 bylo již přihlášených 90 dětí . Probíhala výroba informačních tabulí  „minulé ročníky“, které byly vystaveny na turnaji. 28.1.2016 bylo přihlášených 80 dětí. 26.1.2016 bylo přihlášených 30 dětí. 25.1.2016 – byla spuštěna evidence přihlášek a začaly chodit první přihlášky. 11.1.2016 – byly rozeslány propozice na šachové kluby. 1.1.2016 – na kalendáři pro rok 2016 města Kouřim je uveden termín šachového turnaje. Říjen 2015 – dotaz z šachového svazu na termín Kouřim OPEN 2016. Srpen 2015 – určení termínu konání šachového turnaje. A jsme na začátku. Všechny informace o minulých ročnících, fotogalerie a odkazy na náš turnaj lze nalézt na stránkách : www.sachykourim.cz. 31.1.2016 ředitel turnaje Julius Bug