Jdi na obsah Jdi na menu
 

Ohlédnutí za ročníkem 2017

                                       Kouřim OPEN 2017

                                                                                                                       Dne 28.1.2017 proběhl již devátý ročník šachového turnaje Kouřim OPEN 2017 pro děti a mládež v areálu Městského sálu, kina a restaurace „Na Střelnici“ v Kouřimi. Z původně přihlášených 98 mladých šachistů se na turnaj dostavilo „pouze“ 91, některé děti totiž skolily virózy a nachlazení. I tak se jedná o jednu z rekordních účastí. Mladších žáků se sešlo celkem 49. Tato kategorie bývá na našem turnaji tradičně nejvíce obsazena. Starších žáků se dostavilo 39. Bohužel v kategorii dorost byli pouze 3 šachisté. Kategorie starších žáků a dorostu byly proto sloučeny do jedné skupiny, čítající 42 hráčů. Konečné vyhodnocení bylo ale vyhodnoceno pro každou kategorii zvlášť, dle údajů uvedených v propozicích turnaje. Celkem dorazilo do Kouřimi 22 družstev. Nejpočetnější ze Sázavy (14 dětí) a nejvzdálenější až z Karlových Varů.

V 9:30 byl turnaj zahájen starostkou města Kouřimi Zuzanou Čihákovou. Všechny přítomné přivítala v našem městě a dětem popřála hodně sportovních úspěchů v královské hře. V 9:45 se již začalo naostro. V hracích sálech bylo najednou ticho, přerušované pouze cvakáním hodin a jejich přepínáním. Jak se postupně dohrávali partie, hluk v sále se zvyšoval. Jelikož byly ale oba turnaje rozdělené – „mladší žáci“ ve velkém sále a „starší žáci + dorost“ v restauraci a přísálí, nebylo rušení takové, jako by se hrálo v jednom sále. Mladší žáci jsou totiž ve většině případů brzy vyhraní anebo prohraní, zatímco ve starších kategoriích se partie mnohdy hraje 2x20 minut a o vítězi rozhoduje spadlý praporek. Před zahájením druhého kola bylo provedeno společné foto všech účastníků turnaje. Ve třetím kole turnaj navštívila reportérka z Kolínského deníku. Zájem o náš turnaj nás potěšil a těšíme se na článek. Další kola probíhala zhruba do 12:10, kdy byla vyhlášena přestávka na oběd. Většina účastníků se proto odebrala do blízkých restaurací „Sokolovna“ a „U Lva“ na náměstí, kde byli již na nápor strávníků připraveni. (V současné době jsou u dětí velice oblíbené hlavně hranolky + něco (kuřecí řízek, obalovaný sýr) anebo samotné hranolky). Před šestým kolem všichni nalezli v šachovnic malou pozornost od pořadatelů – jablko na občerstvení. Kouřim = historické ovocnářské středisko v regionu Polabí.      Před sedmým, posledním kolem již proběhlo vyhlášení některých cen. Pohár nejmladšího účastníka tiurnaje získal Bruno Topenčík z Milovic. V den turnaje oslavil 10té narozeniny Lukáš Hojka z Úval V, a tak obdržel dort. V neposlední řadě – každý hráč dostal tašku s několika cukrovinkami, čokoládovou medailí, propiskou a pamětním listem na OPEN Kouřim a s obrázkem, který pouze pro náš turnaj kreslí malíř Miroslav Šesták!

 

Zde jsou výsledky všech kategorií:

 

Pořadí

Jméno

Klub

Body

PH

mladší žáci

 

 

 

1

Roub Radek

ŠS Železné Hory

31½

2

Pressler Tobias

Klub šachistů Říčany 1925

31½

3

Sedmihradský Tomáš

ŠK Spartak Čelákovice

6

28

starší žáci

 

 

 

1

Škrabánek Matěj

DDM Symfonie Poděbrady

6

33

2

Dudek Vojtěch

TJ Jawa Brodce

6

32½

3

Brožka Karel

2222 ŠK Polabiny, z.s.

6

30½

junioři

 

 

 

 

1

Janda Lukáš

ŠK Spartak Čelákovice

4

 

2

Gruml Tomáš

DDM Kolín

 

3

Nedvěd Jan

TJ Kavalier Sázava z.s.

2

 

 

Nejúspěšnější dívka Hana Bartošová z Říčan (5,5 bodů)

Zvláštní cena Linda Kubíčková z Čelákovic (dívka odehrála celý turnaj se sádrou na noze)

 

Děkujeme tímto našim partnerům – sponzorům turnaje: TECHart systems, Trade FIDES a.s., Zipr s.r.o, Město Kouřim, ČSOB a.s. a ČESKÁ UNIE SPORTU.                                           Závěrem: vyhráli všichni, kteří se zúčastnili turnaje. Stálo jim za to vážit často dlouhou cestu za tím, aby změřili své síly se svými vrstevníky. A to je nejlepší cesta, jak se zdokonalit v královské hře šachy. Na shledanou v příštím jubilejním 10-tém ročníku!  

 

Ředitel turnaje: Julius Bug